Pilkosios gervės keliauja į šiltuosius kraštus!
2017-09-29
Rudens dangus pildosi į tolimuosius kraštus besiruošiančių keliauti paukščių būriais. Vieni jau seniai paliko savo gimtinę, o kiti varginančiai kelionei dar tik ruošiasi... Kiekvienas, nepatingėjęs pakelti akių į dangų, gali stebėti, rodos, akivaizdų, tačiau mistišką reiškinį – paukščių migraciją.

 

 

Iš kur? Kur? Kodėl? Kaip ilgai?.. Į šiuos ir kitus klausimus smalsuoliai atsakymus  išgirdo Tytuvėnų regioninio parko organizuotose tradicinėse  „Gervių palydose“. Jau šeštus metus  Tytuvėnų tyrelyje vykstantis renginys sukviečia stebėti migruojančių gervių sankaupų. Iki pat sutemų galima buvo stebėti gausius nakvynei besirenkančių gervių būrius, išgirsti dainų ir pasakojimų apie gervę, sužinoti apie jos reikšmę lietuvių kultūroje ir tautosakoje.

Kodėl tūkstantiniai gervių būriai renkasi būtent Tytuvėnų apylinkes? Migruojančioms gervėms prieš ilgą kelionę reikia ne tik pasistiprinti, atgauti jėgas, tačiau ir saugiai pernakvoti. Būtent tokių idealių sustojimo vietų gausu Tytuvėnų apylinkėse. Išeksploatuoti ir dar eksploatuojami Tyrulių, Sulinkių ir Tytuvėnų tyrelio durpynai – puiki vieta gausių gervių būrių nakvynei. O visai šalia – dirbamos žemės laukai, kur dienomis jos maitinasi. Ne veltui Tyrulių pelkė ir Sulinkių durpynas yra įtraukti į Europos bendrijos ekologinį tinklą Natura 2000 paukščių apsaugai svarbių teritorijų sąrašą. Vieno vakaro stebėjimų rezultatai rodo, kad Sulinkiuose rinkosi apie 3000 gervių, o Tyruliuose – 1000. Tačiau tai dar ne pikas!.. Šioms teritorijoms nenusileidžia ir jokio europinio statuso neturintis Tytuvėnų tyrelis, kur nakvynei susirenka 2-3 tūkstančiai pilkųjų gražuolių. Tokių vietovių Lietuvoje nėra daug. Migruojančiomis gervėmis galima žavėtis Novaraistyje, Žuvinte, Mūšos tyrelyje, bei gretimuose mažesniuose durpynuose.

Jau netrukus, atėjus pirmiesiems šalčiams, jos pakils ir paliks šias vietas, pamojuodamos mums sparnais iki kito pavasario. Skubėkite pasigrožėti mistiniu reiškiniu!
Dalinamės Gervių palydų Tytuvėnų tyrelyje akimirkomis. Už nuotraukas dėkojame fotografui Vytaliui Judickui.

Tytuvėnų regioninio parko vyr.specialistė-ekologė Deima Pranckūnienė

 

 

 

 

 

 


 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt