Koplytėlių mįslę benarpliojant
2017-05-05

 

Sakoma: kuo giliau į mišką – tuo daugiau medžių. Šis posakis puikiai tinka „koplytėlės detektyvo“, su kuriuo šiuo metu yra susidūrę Tytuvėnų regioninio parko darbuotojai, istorijai apibūdinti. O viskas prasidėjo nuo eilinės išvykos į parko teritoriją

 

 

2016 m. drauge su profesoriumi Vykintu Vaitkevičiumi bekeliaujant po parko teritoriją ir belankant įvairius istorinius objektus, ekspedicijos dalyviai sustojo prie Šiaulelių piliakalnio, kuris savo amžių skaičiuoja visai netoli Šiluvos miestelio. Profesoriui pastebėjus, kad ant jo augančiame medyje įkeltoje koplytėlėje trūksta statulėlės ir pasiūlius padovanoti savo turimą, kad ją būtų galima įkelti į vietą, buvo sutarta taip ir padaryti. Medinė rūpintojėlio statulėlė atkeliavo į Tytuvėnus, o direkcijos darbuotojai prieš kurį laiką iškėlė ir pačią koplytėlę. Pastebėjus, kad jos mediena jau gerokai sutrūnijusi, nutarta atnaujinti ir ją, o kartu sužinoti jos atsiradimo istoriją. O štai čia ir prasidėjo tie „medžiai“...

 

Kiek pavyko sužinoti, koplytėlės ant Šiaulelių piliakalnio atsiradimo aplinkybių niekas nebeatsimena – tiesiog nebėra kam. Tačiau dvi labai panašios, greičiausiai to paties meistro gamintos, koplytelės yra įkeltos pušyne prie kelio link Akmenės/Žaiginio. Netoli jų gyvenantis Virgilijus Mockus, Šiluvon atsikraustęs 1986 metais, pamena tai, jog koplytėlės tada jau buvo medžiuose. Jis pats pasakoja, kaip tarybiniais laikais jas dažydavo: vieną naktį, pasiėmęs kopėčias, išsikeldavo, o kitą – grąžindavo atgal, jau atnaujintas. Dingus vienos statulėlei, jo mama nupirko kitą ir įdėjo į jos vietą. Vyras mėgino daugiau sužinoti apie jų kilmę, tačiau niekas iš pažįstamų aplink gyvenančių žmonių nieko neprisiminė, tik tiek, kad jos ten kabo jau labai ilgai, galbūt net laisvos Lietuvos laikais buvusios įkeltos.

 

Nuvykus pasižiūrėti iš arčiau, pastebėjome, kad viena koplytėlė yra perdaryta naujai, dengta skardiniu stogeliu – vadinasi, kažkas pakeitė senąją. Kas? Kodėl? Klausimai kaupiasi, o atsakymų niekaip neišeina atrasti.

 

Taigi, šiuo straipsniu kreipiamės į skaitytojus: galbūt kas nors žino, kaip ir kada koplytėlės atsirado šiuose medžiuose bei ant Šiaulelių piliakalnio? Galbūt atsiras meistras, kuris padarė naująją koplytėlę, vieną iš dviejų pušyne? Kviečiame ką nors žinančius kreiptis į Tytuvėnų regioninio parko direkcijos darbuotojus ir padėti išspręsti šį koplytėlių detektyvą!

 

Tytuvėnų regioninio parko kultūrologė

Agnė Buchaitė

 

 

Atnaujinta koplyėlė pušyne

 

 

Koplytėlė pušyne

 

 

Šiaulelių piliakalnio koplytėlė

 

 

Koplytėlės iškėlimas

 

 


 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt