40-ties paukščių diena
2017-03-10

 

Pavasaris vis spartesniu žingsniu žengia į laukus ir miškus, žadindamas iš žiemos miego visa kas gyva. Vis daugiau paukščių balsų, skelbiančių pavasarį, pamalonina mūsų ausį ryto valandomis. Nuo seno kovo 10 dieną buvo švenčiamas paukščių parskridimas. 40-ties paukščių diena taip vadinasi todėl, kad apytikriai tiek paprasto žmogaus akiai pažįstamų paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sugrįžta į gimtinę. Nors paukščių žinovai pateiktų visai kitokius skaičius, tradiciškai manoma, kad šią dieną į gimtuosius namus jau būna parskridę 40 paukščių rūšių.

 

 

Virš snieguotų laukų jau nuo vasario vidurio savo giesmelę čirpina vieversys, dirvonus aplėkė ir pasveikino pempės, ant plikų šakų savo vestuvines giesmes traukia varnėnai, kielė stengiasi išspardyti paskutinius ledus, kovai dairosi sau būsto... Gimtinėn parlėkė gulbės giesmininkės ir nebylės, pilkosios ir želmeninės žąsys, pelkynuose savo užburiančius šokius jau šoka pilkosios gervės, namų pastogėse jau burkuoja karveliai...

Senoliai kovo 10 d. laikė ypatinga diena. Pagal šią dieną spėdavo ateities orus. Jie tikėjo, kad jei šią dieną pašąla, tai šalnos laikysis dar 40 parų. Šeimininkėms būdavo patariama iškepti 40 bandelių, kad vasarą javai gerai derėtų. Kai kur, ypač Žemaitijoje, manyta, kad šią dieną reikia praleisti „savam lizde“, t.y., su savo šeima. Tikėta, kad šią dieną kur nors toliau iš namų išvažiavus, užsitrauksi nesutarimą su saviškiais ir su kaimynais.

Smagu ausiai ir akiai regėti gausybę gimtinę sveikinančių giesmininkų... Tačiau jų didžiausias rūpestis ir visos jėgos sutelktos vieninteliam tikslui - išauginti naująją kartą. Pagelbėti paukščiams gali ir žmogus, gamindamas ir iškeldamas tinkamus inkilus paukšteliams geriausiose vietose. Dabar pats laikas kibti į darbą ir juos gaminti. Vėliau jų paukšteliams gali ir neprireikti.

Tad sveikindami pavasarį ir sugrįžtančius paukščius, pasidarbuokime jų labui, o paukšteliai, kaip visada, atsidėkos mums gražiomis giesmėmis ir gardžiomis, sveikomis sodo bei daržo gėrybėmis.

Pasirūpinkime sugrįžusiais paukščiais jau dabar!

 


Tytuvėnų regioninio parko ekologė
Deima Pranckūnienė

 

 

Pirmosios gervės sveikina Tytuvėnų apylinkes

 

 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt