Kelmiškės kuriami dokumentiniai filmai – žvilgsnis į žemaičių savitumą
2017-02-09

 

Kelmiškė Rita Ščiglinskienė intensyviai dalyvauja krašto kultūriniame gyvenime, be kita ko, ji jau daug metų kuria trumpametražius dokumentinius filmus. Juose autorė siekia įamžinti nykstančias Žemaitijos žemių tradicijas, kultūrą, kalbą. Vienos dienos popietę ji užsuko į Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centrą. Ją pakvietėme vietiniams žmonėms parodyti savo kūrinių, juos pakomentuoti – juk visuomet įdomu sužinoti ir tai, kas vyko už filmavimo kameros.

 

Iš viso buvo pademonstruoti keturi trumpametražiai filmai ir dar kelios ištraukos. Pamatėme žemaitukų kelionę per Lietuvą, užfiksuotą juostoje „Žygis-žirgas-žemaitukas“, sužinojome apie Perkūnyčias, arba kitaip – Grabnyčias, dieną, kuomet liejamos vaškinės žvakės, kitaip dar vadinamą Perkūno diena. Sužinojome apie išskirtinę Velykų nakties tradiciją Pievienuose (Mažeikių r.) – teatralizuotą velykžydžių budėjimą. Jo metu kareiviais persirengę vietos vyrai bažnyčioje saugo kryžių, kurį vis taikosi pavogti „žydukai“. Tai – vienintelė vieta, kurioje likęs toks paprotys. Pamatėme ir filmą „Muna numele“, kuriame žemaitiškai pasakojama apie tradicinę sodybą. Pasakojama taip, kad ir vaikui būtų aišku.

Rita Ščiglinskienė pažadėjo pasidalinti ir kitais savo kūriniais, kurių prisikaupę jau kelios dešimtys, tad Tytuvėnų regioninio parko direkcija šiemet mielai su jais supažindins ir daugiau žiūrovų.

 

Tytuvėnų regioninio parko kultūrologė

Agnė Buchaitė

 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt