Senoviniai Kūčių patiekalai
2016-12-20

 

Kūčių vakarienė – ypatingas metas, kuomet prie bendro stalo susirenka šeima, giminės, prisimenami išėjusieji, aptariama dabartis ir spėliojama ateitis. Šiais laikais ant kūčių stalo dažiausiai dedami visiems žinomi tradiciniai patiekalai: silkė, įvairios mišrainės su ja, kūčiukai, grybų patiekalai, obuoliai, riešutai, spanguolių kisielius. Visa tai – puiku, tačiau pasigilinę tikrai galėtume rasti kažką įdomaus, jau beveik užmiršto, savo tėvų ir senelių gaminto šiai progai. Ruošdamiesi ateinančioms kūčioms, pažvelkime į vienos šeimos, kurios kelios kartos gyveno Naukaimio kaime visai greta pelkės, tradicijas.

 

Naukaimis – dabar jau apleista gyvenvietė, kurioje dar išlikusių medinių namų langeliai liūdnai žvelgia vieni į kitus, prisimindami ištisų kartų gyvenimus. Juk ir sodyba, ta erdvė, kur žmonės budavo, taip buvo vadinama – gyvenimas. Kadaise čia plytėjo stiprus kaimas, pilnas gyventojų. Visai netoli – Bridvaišio ežeras, Tytuvėnai; pašonėje – pelkynai su pulkais uodų ir vilkų staugsmu naktimis. Čia gyvenusios Dzimidų šeimynos Kūčios neapsieidavo be miško ir pelkių gėrybių: grybų, spanguolių.

Įsivaizduokime šaltą žiemos vakarą, kuomet tvoros pyška nuo speigo. Visa šeima susirenka prie linine staltiese uždengto stalo, ant kurio puikuojasi kruopščiai šeimininkių ruošti valgiai: grybais įdaryti cepelinai su tų džiovintų grybų ir svogūnų padažu, „pyragiukai“ – miltiniai virtinukai su aguonų įdaru, aguonų padažas prie jų, silkė su džiovintais grybais ir karštomis virtomis bulvėmis, kisielius, virtas iš visai greta esančioje pelkėje rastų spanguolių... Pateiksime keletą receptų, kaip tokių valgių pasigaminti šiandien.

Išmokime pasigaminti:

„Pyragiukai“ su aguonų įdaru

Reikės:

800 gr. miltų;
1 kiaušinis;
Žiupsnelis druskos;
1,5 stiklinės vandens;
3 stiklinių aguonų    ;
Cukraus.

Gamyba:

Iš miltų, vandens, kiaušinio ir druskos išminkome tešlą. Tešla turi būti minkšta, bet nelipti prie rankų. Iš tešlos formuojame apie 10 cm skersmens paplotėlius, į kuriuos vėliau dėsime įdarą. Aguonas įdarui užplikome vandeniu, truputi palaukiame ir nusunkiame, kad liktų kuo mažiau skysčio. Tuomet aguonas sumalame mėsmale. Į paruoštus paplotėlius dedame valgomąjį šaukštą maltų aguonų ir pusę arbatinio šaukštelio cukraus (galima ir daugiau, jei norite daugiau saldumo). Paruoštus „pyragiukus“ dedame į verdantį vandenį ir verdame apie 7-10 min. Išvirusius pyragiukus pateikiame su trupučiu aguonų pieno.

Silkė su džiovintais grybais

Reikės:

2 silkės gabalėlių (filė);
Vidutinio dydžio svogūno;
Saujos džiovintų grybų;
Aliejaus kepimui.

Gamyba:

Džiovintus grybus užpilti verdančių vandeniu ir pamirkyti keletą valandų. Po to nupilti ir užpylus nauju vandeniu  išvirti. Išvirus ir nupylus šaltu vandeniu, grybus smulkiai supjaustyti. Smulkiai supjaustyti ir aliejuje pakepinti svogūną. Suminkštėjus svogūnams sudedame supjaustytus džiovintus grybus ir dar trumpai pakepame. Jei reikia (pagal skonį), įdedame truputi druskos. Atvėsus grybams ir svogūnams, viską sudedame ant gabalėliais supjaustytos silkės.

Cepelinai su grybais

Reikės:

40 vidutinio dydžio bulvių;
Pusės litro išvirtų džiovintų grybų;
3-4 didesnių svogūnų;
Druskos;
Pipirų;
Aliejaus.

Gamyba:

Apie ketvirtadalį nuskustų bulvių išvirti, kitas sutarkuoti ir nusunkti skysti. Skystį paliekame nusistovėti, o jame susidariusį krakmolą sudedame į bulvių tarkius. Į tarkius taip pat dedame išvirusias, sutrintas bulves. Išmaišome ir padarome vientisą masę.

Įdarui. Džiovintus grybus užpilti verdančių vandeniu ir pamirkyti keletą valandų. Po to nupilti ir užpylus nauju vandeniu  išvirti. Išvirus ir nupylus šaltu vandeniu, grybus sumalti. Smulkiai supjaustyti ir aliejuje pakepinti 2 svogūnus. Suminkštėjus svogūnams sudėti maltus džiovintus grybus ir dar trumpai pakepti. Įdėti druskos ir pipirų pagal skonį.

Dalį pakepintų grybų atidėkite padažui. Atvėsus grybų masei į juos įdedame saujelę paruoštų tarkių, kad įdaras neišbėgtų iš cepelinų. Iš paruoštų tarkių formuojame blynelius ir dedame po valgomąjį šaukštą įdaro. Kraštelius sulipdome ir formuojame cepeliną. Pagamintus cepelinus dedame į pasūdytą verdantį vandenį ir verdame apie 30 min.

Padažui. Smulkiai supjaustome ir aliejuje pakepame likusius svogūnus. Suminkštėjus svogūnams sudedame nuo įdaro likusius grybus. Kad padažo būtų daugiau, įpilame dar truputi aliejaus. Įdedame pipirų ir druskos pagal skonį.Tytuvėnų regioninio parko direkcijos informacija


 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt