Baltoji liga – taip potraukį vis keliauti į mūsų planetos šiaurę vadina ja sergantieji. Šiukštu, negalima sumaišyti su Baltąja karštine, juokauja ornitologas, keliautojas, fotografas Gediminas Gražulevičius, pats prisipažįstantis jau virš trisdešimties metų jaučiantis nenumaldomą troškimą vėl ir vėl išvysti baltuosius kraštus: sniego, nesibaigiančios dienos ir it iš pieno plaukusių paukščių žemes. |

|
Tytuvėnų regioninio parko salės sienas nugulusios nuotraukos dvelkia atšiauriu grožiu: Norvegijos, Islandijos kraštovaizdžiai, tenykščiai paukščiai, užfiksuoti visos grupės keliautojų: minėtojo Gedimino Gražulevičiaus, atvykusio pristatyti parodą, bei jo kolegų „ligonių“: Sauliaus Gulbinsko, Eugenijaus Kavaliausko, Rasos ir Juliaus Morkūnų, Zitos Gasiūnaitės bei Vitalijos Gasiūnaitės. Parodos autorius vienija klubas BIRDpix.lt bei pomėgis keliauti ten, kur apsilanko labai mažai žmonių, net už poliarinio rato.
G. Garažulevičius susirinkusiems į pristatymą klausytojams papasakojo apie savo pomėgį bei darbus. Jis – ornitologas, šiuo metu dirba Klaipėdos Universitete. Yra darbavęsis ir Kuršių Nerijos nacionaliniame parke, tad neišvengiamai sulaukė klausimų apie žymiuosius kormoranus, kurių pats tikrai nesmerkia ir mano, jog jiems, kaip ir visiems kitiems gyvūnams, galioja savireguliacijos dėsnis, kad jie – tokia pat gamtos dalis, kaip ir kiti gyviai, tarkime, kaip gandrai, kurių gi niekas naikinti nesiveržia, nors jų yra tiek daug, kad ženkliai sumažėjo kiškių, gyvačių. Tačiau gamta, jei niekas per daug nesikiša, yra save reguliuojantis mechanizmas, ir laiko bėgyje visi svyravimai susitvarko savaime.
Gamtos fotografo pomėgis – nepigus malonumas. Aparatūra kainuoja brangiai, objektyvo kaina gali siekti net 10 000 eur. ar daugiau, tačiau tik su tokiu galima iš toli padaryti kokybiškų paukščių, gyvūnų nuotraukų. G. Gražulevičius papasakojo apie savo pastarąją kelionę į Islandiją: plaukė drauge su Klaipėdos universiteto mokslininkais burlaiviu „Brabander“, pakeliui jie ėmė mėginius, atliko tyrimus. Jo kelionė užtruko apie mėnesį. Pačioje Islandijoje keliavo, fotografavo. Žiūrovai turėjo galimybę išvysti daugybės paukščių nuotraukas, išgirsti įdomių pasakojimų apie juos. Na, o čia reiktų būtinai paminėti Islandijos nacionalinį paukštį mormoną, kurį fotografas vadina pufiku – tai juodai baltas gyvūnas spalvotu snapeliu. Jo mėsa – valgoma, kepsnį galima užsisakyti geriausiuose Islandijos restoranuose. Tik autorius teigė neragavęs – negalėjęs, gaila paukščio.
Paroda dar gerą mėnesį bus eksponuojama Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centre. Kviečiame apsilankyti ir susipažinti su gražiaisiais šiaurės kraštų skraiduoliais.
Tytuvėnų regioninio parko kultūrologė Agnė Buchaitė





|