Gervių palydos 2016
2016-09-19

Jau tapo gražia tradicija rugsėjo viduryje į šiltuosius kraštus palydėti pilkąsias gerves. Šiemet palydos prasidėjo neįprastai – Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centre atidaryta fotomenininkės Dalios Račkauskaitės paroda „Mona paukščiai“. Tarp įvairiausių paukštelių puikavosi ir gervės portretas. Pati fotografė vaizdžiai papasakojo apie savo kasdienybę, ilgą tykojimą slėptuvėse (ilgiausiai be pertraukos pati joje yra praleidusi 19 valandų). Ji visiems parodė, kaip atrodo fotografo „ginklas“ – beje, iš tiesų labai panašus į karinį pabūklą (ilgas objektyvas ant žemo trikojo, prie kurio patogu gulėti, maskuojamasis tinklelis), atsakė į žiūrovų klausimus. Nuotraukos dar apie mėnesį laiko bus eksponuojamos lankytojų centre.

 


Kaip ir kasmet, Tytuvėnų tyrelyje visą būrį gamtos mylėtojų savo valdose šiltai priėmė Algirdas Aleksiejus. Tytuvėnų regioninio parko ekologė Deima Pranckūnienė susirinkusiems pasakojo apie paukščių migraciją: kaip ją suprato žmonės senovėje, kaip ją suvokiame ir ką žinome apie ją šiandien. Taip pat pasidalino žiniomis apie pilkųjų gervių migraciją, kuri prasideda jau rugpjūčio pabaigoje ir baigiasi pasirodžius pirmosioms šalnoms – spalio pradžioje. Lietuvoje rudenį renkasi gausūs gervių būriai iš šiaurinių šalių – Švedijos, Norvegijos, Suomijos, Estijos. Čia jos dienomis maitinasi laukuose, o naktį traukia į buvusius durpynus nakvoti. Štai šį reiškinį  ir teko visiems renginio dalyviams stebėti savo akimis. Artėjant sutemoms, Tytuvėnų tyrelio link ėmė traukti gausūs gervių būriai. Trimituodamos ir drąsindamos viena kitą, jos leidosi į pelkių pakraščius, pamiškes, žavėdamos jomis besigrožinčius žiūrovus. Visas tyrelis buvo pilnas įspūdingų garsų, rodėsi, kad kiekviename kamputyje nakvynei renkasi tūkstančiai gervių. Renginio dalyviai iki pat tamsos stebėjo besileidžiančias gerves. Vėliau visi vaišinosi ant laužo virta arbata ir  atsineštais užkandžiais . Dalis dar sudalyvavo protmūšyje apie gerves, kur kiekvienas teisingai atsakęs į klausimą gavo simbolinius prizus. Daugeliui tai buvo pirmas toks gervių stebėjimas, palikęs nepamirštamus įspūdžius.


Palinkėję gervėms sėkmingos kelionės į šiltuosius kraštus, visi su žavesiu akyse išsiskirstė į namus. Džiugu, kad tokie renginiai visuomenei kelia tikrai didelį susidomėjimą. Žmonės nori pažinti juos supančią aplinką, būti gamtoje ir šiltai bendrauti ne tik Facebook paskyroje. Taip žingsnis po žingsnio mokomės pažinti ir mylėti mus supantį pasaulį.

 

Tytuvėnų regioninio parko direkcijos informacija

 

Dalia Račkauskaitė

D. Račkauskaitės nuotrauka - gervė

 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt