Tytuvėnų regioniniame parke - akmenų rūžos pažintinis takas
2015-04-28

Tytuvėnų regioniniame parke Užpelkių botaniniame-zoologiniame draustinyje atidaromas akmenų rūžos (ruožo) takas, kuris unikalus ne tik gamtine, bet ir menine prasme. Garsūs Lietuvos skulptoriai iš akmenų sukūrė originalias skulptūras ir instaliacijas. Akmenų rūžos pažintinio tako ilgis apie 1,3 km.

 


Pasak Tytuvėnų regioninio parko direktoriaus Vytauto Stonio, lankytojai pamatys ledynmečiui traukiantis suformuotą akmenų ir molio bei smėlio pylimą, paviršiuje esančius įspūdingus riedulius. Vietiniai žmonės seniai žinojo, kad draustinio miškuose guli akmenų ruožai, nuo seno rūžomis vadinami.

 

Tokios akmenų rūžos Užpelkių miške yra net keturios. Dvi iš jų tyrinėtos geologų, joms suteiktas gamtos paveldo objekto statusas. Tai Tučkinės akmenų ruožas ir Velniakelis. Lankytojams turėtų būti įdomus Tučkinės akmenų ruožas. Labai išraiškingas jos galas, kur rūža suformuoja glaustą kilpą.

 

Akmenų rūžų atsiradimą mokslininkai aiškina kaip besitraukiančių ledynų pėdsakus. Ledynai kartu su savim atnešė daug akmenų, žvirgždo ir smėlio (tai vadinama morena). Tirpstant ledynams atsirado plyšiai, į kuriuos sukritusi morena buvo veikiama galingų vandens srautų. Šie srautai išplovė ir nusodino žemyn smulkesnę frakciją, viršuje palikdami tik stambesnius riedulius.

 

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM iniciatyva ši unikali gamtinė vieta buvo pradėta tvarkyti, pritaikant ją lankyti. Akmenų rūžos pažintinis takas įrengtas, įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą ,,Saugomų teritorijų tvarkymas (III etapas)".

 

Kaip akcentavo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė, Akmenų rūžos pažintiniu taku siekiama lankytojams ne tik papasakoti apie ledyno suformuotus akmenų ruožus, tačiau kartu pateikti informaciją apie akmens istorinę, kultūrinę, mitologinę reikšmę.

 

Įdomiausia pažintinio tako dalis – skulptūrinės kompozicijos ir instaliacijos. Garsūs skulptoriai čia improvizavo akmenų tema. Akmenų rūžos pažintiniame take išvysite Kęstučio Musteikio akmenis su ženklais, Kazio Venclovo skulptūrą „Svarelis“, Jono Gencevičiaus kompoziciją „Žemės daiktai", Gintaro Mikolaičio „Mechanizmus“ ir kitas skulptūras.

 

Kaip atvykti: http://www.maps.lt/map/?lang=lt#obj=449213;6172927;Pa%C5%BEym%C4%97tas%20ta%C5%A1kas;&xy=448364,6173123&z=10000&lrs=hybrid,stops,zebra

 

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija 


Atnaujinta 2016-05-11
 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt