Užgavėnės Šiluvoje
2013-02-15

 

Jau tapo gražia tradicija tai, kad kasmet Užgavėnes Šiluvoje, draugiškai sutelkę pajėgas, kartu rengia Šiluvos kultūros namai, mokykla, seniūnija, vietos bendruomene „Aušrinė“ bei Tytuvėnų regioninio parko darbuotojai. Šiemet vėl drauge ruošėmės vyti žiemą namo.

Šventės dieną jau nuo devintos valandos ryto po miestelį brikeliu važinėjo persirengėliai, lankė žmones, linksmino juos ir kvietė šventėn. Vežime dardėjo visa puiki Užgavėnių kompanija – Kanapinis, Lašininis, giltinė, čigonas vilkelis, Siamo dvyniai ir čigonėlis su čigonėle, o iš paskos smagiai besisukdama dardėjo Morė. Šie netikėti svečiai šiluviškių klausinėjo, kur galėtų nusipirkti bergždženikę ar telyčaitę, ieškojo Kanapiniui pačios, kad nebūtų taip šalta (jis, vargšas, gi toks liesas), piršosi patys kur gražesnę trobą užmatę, linkėjo gero derliaus, daug prieauglio ir sveikatos bei sėkmės. Taip stengėsi, taip stengėsi, kad muzikantui net pirštus paskaudo armoniką bespaudant.

Pirmą valandą visa linksma kompanija atvyko į miesto aikštę, kur buvo sukrautas laužas su More, aplink kurį jau laukė susirinkę šiluviškiai, velniukai, žydukai ir pasipuošusios blynų kepėjos – Šiluvos bendruomenės „Aušrinė“ atstovės. Iš mokyklos atkeliavo būrys moksleivių ir mokytojų, taip pat pasirėdžiusių persirengėlių šventei. Seniūnijos darbuotojai irgi demonstravo ryžtą varyti žiemą laukan – visi iki vieno buvo apsiginklavę kaukėmis ir linksma nuotaika. Tytuvėnų regioninio parko atstovai, pasirėdę vengrų, ožkelės kostiumais, virė arbatą ir ragino žmones dalyvauti žaidimuose bei rungtyse. Visi šventės dalyviai ragavo tradicinių blynų, šildėsi arbata ir stebėjo bei dalyvavo žaidimuose.

O varžytuvių būta įvairių: vyko ristynės, virvės traukimas, plaukimo varžybos ant sniego, šokinėta per virvę, vaikščiota kojūkais, šokta, dainuota. Galiausiai akis į akį susigrūmė Kanapinis su Lašininiu, pirma tik slankioję persirengėlių minioje, raginę atskiras komandas ir vienas su kitu kovoję padrikais žodžiais. Lašininis, apsunkęs nuo per gyvenimą suvalgytų sočių dešrų, neatsilaikė prieš liesą ir vikrų priešininką, kuris galiausiai triumfavo. Na, o šventė baigėsi Morės deginimu. Ji- vaisingumo dievybė, kuri sudeginama lauže tam, kad vėliau atgimtų, su ja „išvaromas“ susikaupęs blogis, įkyrėjusi žiema, laukiama naujos pradžios. Morei bespirgant žmonės klegėjo apie liepsnojantį laužą ir džiaugėsi greit sulauksiantys pavasario.

Šventės metu taip pat buvo įvertintos svečių pastangos – išrinktos bei apdovanotos trys geriausios kaukės vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų grupėse.

Linksmai ir energingai varėme žiemą iš Šiluvos, o ar gerai pavyko – pamatysime. Juk pavasaris vis tiek anksčiau ar vėliau ateis.

 

Agnė Buchaitė

Tytuvėnų regioninio parko kultūrologė

 

Atnaujinta 2013-03-26
 
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt