Žiemą iš kiemo vijom ir šiluvoje
2012-02-23
Užgavėnės Tytuvėnų regioninio parko teritorijoje buvo švenčiamos tradiciškai: su persirengėlių eitynėmis, blynais, pokštais ir dainomis. Į Šiluvą su puodu arbatos nuvykę Tytuvėnų regioninio parko darbuotojai miestelį užtiko pačiame persirengėlių eitynių pakiemiais įkarštyje. Vaikai, kartu su mokytojom, kaukėti ir paišini, ėjo iš kiemo į kiemą, dainavo ir į krepšius dėjo viską, kuo šeimininkų buvo vaišinami.

Turgaus aikštėje plačiai šypsojosi ant sukrauto laužo viršūnės pasodinta krūtininga Morė – senos žiemos simbolis, iš anksto pasmerktas myriop sudeginant. Aikštės pakraštyje degė ugnis ir kaito keptuvėse aliejus bulviniams ir mieliniams blynams kepti. Netrukus į aikštę arkliais kinkytame vežime įlėkė smagi kompanija su Lašininiu, Kanapiniu, muzikantais, daktarais ir čigonais. Šventė prasidėjo. Pagrindiniai šventės dalyviai – „žydukai‘ pripasakojo susirinkusiems visokių „baikų‘, užgavėnių spėjimų, burtų, dainavo dainų, šoko ratelius ir voliojosi sniege. Kanapinis su lašininiu viens kitą talžė, kas kuo turėjo – lašininis dešrų rinke, Kanapinis – botagu. Vaikai ir suaugusieji traukė virvę, pasidalinę į dvi grupes – „žieminius“ ir „pavasarinius“. „Pavasariniai“ „žieminius“ virve būtų ir iki Tytuvėnų nutempę, jei Kanapinis nebūtų laiku sustabdęs. Vikriausieji šokinėjo per sukamą pantį. Tai irgi ne šiaip sau: sakoma, kad per Užgavėnes kuo aukščiau pašoksi, tuo greičiau pakils žiemkenčiai.

Drąsesni po aikštę vaikščiojo ant kojūkų. Vaikščioti ant kojūkų per Užgavėnes – sena tradicija, burtas, kuris turi lemti aukštus javus ir gerą derlių.

Moterys kepė blynus – sugrįžtančios saulės vaizdinius. Visi vaišinosi ir šėlo, kol Lašininis su Kanapiniu nestojo paskutinėn kovon: kas ką nugalės – storas, įmitęs Lašininis, simbolizuojantis žiemą, ar lieknas ir tęvas Kanapinis, simbolizuojantis ateinantį pavasarį. Nors aršiai Lašininio vėtytas ir ant sniego mėtytas, nugalėjo vistik Kanapinis. Tada visi suskato vyti žiemą iš kiemo, pakūrė „padelkas“  Morei – kad sudegtų visi žiemos vargai ir bėdos, kad ateitų gero derliaus metai ir naujas gamtos atbudimas.    
Tytuvėnų regioninio parko direkcija
Miško g. 3, 86477 Kelmės r.
Tel. 8 427 59031
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
www.kvepalai.lt www.spargalkes.lt spargalkes.lt www.tytuvenai.lt tytuvenai.lt